Wszyscy producenci
Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Zazwyczaj rodzice pierwszoklasistów decydują się na  popularny tornister dla dziecka, który dzięki swojej sztywności, szerokim szelkom i licznym kieszonkom, jest wręcz idealny dla nieco zagubionego pierwszaka.
Dużą popularnością cieszą się również lżejsze i bardzo pojemne miękkie plecaki, które szkrab może także wykorzystać na wyjazdy. Wybór warto uzależnić od kilku czynników, które będą Wam towarzyszyć przez cały rok szkolny.

Zanim podejmiecie decyzję o zakupie plecaka lub tornistra, zastanówcie się, jak maluch będzie chodził lub jeździł do szkoły. Czy szkrab będzie szedł sam z pełnym “załadunkiem”, czy też macie szansę go odprowadzić lub podwieźć samochodem. Zorientujcie się, czy w szkole są przewidziane szafki na książki i akcesoria plastyczne. O tego też zależy, który plecak powinniście kupić. 

Dokonajmy więc pewnego porównania. 

Tornister:

Sztywne plecy w tornistrze są korzystne, gdy Twoje dziecko nosi większe ciężary. Ciężar książek i akcesoriów jest dużo mniej odczuwalny dzięki szerszym szelkom. Sam plecak lepiej układa się też na plecach szkraba. Dzięki usztywnieniu i wygodnemu dostępowi do zawartości tornistra, dziecko bez problemu znajdzie we wnętrzu plecaka potrzebne książki i zeszyty. Łatwo wkłada się również nawet większe gabarytowo podręczniki, a przy okazji ich rogi nie są narażone na zginanie. 

Tornistry posiadają zazwyczaj oddzielne przegródki na książki i zeszyty oraz mniejsze kieszonki na butelki, bidony czy śniadaniówkę. Po bokach tornistra są dedykowane kieszenie na bidon czy butelkę. 

Dobrze jest, jeżeli wybrany przez Was tornister posiada elementy odblaskowe. Zwiększa to bezpieczeństwo malucha podczas drogi do szkoły lub domu. 

Tornistry mają zazwyczaj wzornictwo idealnie dopasowane do gustu małych uczniów. nie braknie wśród wzorów bohaterów z bajek,uroczych piesków czy kotków, a także innych zwierzaków, które podobają się maluchom.

Najpoważniejszym minusem typowych tornistrów dla pierwszoklasistów jest ich waga (niestety, często są one cięższe niż zwykle plecaki), a także ich krótki czas atrakcyjności dla małego użytkownika tego plecaka. Fantazyjne wzory tornistrów potrafią się dziecku szybko znudzić (równie szybko, jak się spodobały). Tym bardziej, że maluchy z pewnością będą miały okazję nie raz porównywać swój tornister z tornistrami koleżanek i kolegów.

Tornister szkolny raczej nie jest produktem uniwersalnym - służy do noszenia książek do szkoły i już. Małe szanse, że wykorzystacie go na wycieczki czy wyjazdy rodzinne. Jest to, oczywiście, plusem i minusem. Jeśli jednak preferujecie rozwiązania typu ileś w jednym, to typowy tornister szkolny raczej się u Was nie sprawdzi.

Plecak do pierwszej klasy:

Plecak dla pierwszoklasisty jest nieco innym rozwiązaniem niż typowy tornister szkolny.
Przede wszystkim wygląda on “doroślej” niż  typowe tornistry z kolorowymi postaciami. To dla rodziców może mało ważny argument, ale - uwierzcie - dla wielu dzieciaków ma to znaczenie.
Wzornictwo jest bardziej uniwersalne, dlatego dobrze dobrany, wygodny plecak sprawdzi się dłużej i w wielu sytuacjach. 
Duża liczba różnej wielkości kieszonek jest zdecydowanym plusem. Wszystkie książki, zeszyty, kredki z pewnością znajdą swoje miejsce. Również śniadaniówka i bidon nie będą leżały pomiędzy książkami. Większość plecaków ma wygodne kieszonki przeznaczone właśnie do noszenia napoju i drugiego śniadania. Miękkie i szeroki szelki to jeden z tych elementów, który decyduje o wygodzie plecaka szkolnego. Szelki muszą znieść obciążenie wielu podręczników i zeszytów i zapewnić dziecku wygodę podczas ich noszenia. Przy zakupie plecaka koniecznie zwróć uwagę, czy szelki można wystarczająco regulować i czy ich wypełnienie jest odpowiednio miękkie. Plecak nie może “wisieć” na plecach malucha, a za długie szelki właśnie temu sprzyjają. 

Pojemność plecaka powinna być min. 10 l. Ważne jest, aby swobodnie mieściły się w nim książki wielkości A4.
Równie ważna jest też waga plecaka. Im cięższy, tym trudniej będzie maluchowi nosić go samodzielnie.

Sztywniejsze plecy dla większego komfortu i prawidłowej postawy.
Nawet, jeśli zdecydowanie odrzucicie myśl o tornistrze, sprawdźcie sztywność pleców w wybranym przez Was plecaku. Jakby nie patrzeć, sztywniejsze plecy są dużo wygodniejsze przy noszeniu większego obciążenia. Ułatwiają również takie ułożenie książek, aby ich rogi pozostały w stanie nienaruszonym. 

Elementy odblaskowe to oczywiście podstawa - jeśli ich brakuje, koniecznie wyposażcie w nie plecak dziecka. 

Z podpowiedzi innych mam zwróciłabym Wam uwagę na jeszcze jeden drobiazg - czy  plecak postawiony na podłodze sam stoi. Być może rzecz banalna, ale większości dzieciaków zdecydowanie ułatwia to pakowanie się do szkoły.

Zobacz ofertę plecaków

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl